Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Stavby‚ stavby ...

Snáď najznámejším paradoxom je, že ľudia takmer na celom svete stavajú si obydlia, domy, továrne a iné s tým súvisiace stavby na najúrodnejšej pôde na nížinách, v okolí riek, potokov... a naopak poľnohospodársku výrobu posúvajú do kopcov, do hôr na menej úrodnú pôdu. Výnimkou nie je ani Slovensko. Snáď najväčší rozmach stavebníctva priniesla industrializácia Slovenska za jeho socialistickej éry. Vojnou zničené hospodárstvo, či takmer neexistujúca priemyselná výroba, keďže Slovensko bolo zamerané prevažne na poľnohospodársku prvovýrobu, dalo predpoklad výstavby nových výrobných závodov. S tým súvisiaca migrácia obyvateľstva za prácou z dedín do miest, dala zasa predpoklad výstavby nových bytových domov, panelákov (vtedy, ale aj teraz zaužívaný výraz „kralikárni“). Avšak ani výstavba na dedinách veľmi nezaostávala. Výbudovaním množstva tehelní či cementárni na Slovensku nebola o stavebné materiály núdza. Na dedinách vyrastali nové obchodné či kultúrne strediská, búrali sa domy z nepálených tehál (z tzv. valkov), z kameňa, drevenice a nahrádzali ich domy z tehál či kvádrov. Túžba bývať vo vlastnom a vtedajšie podmienky, vyhnali výstavbu do vysokých čísel. Ak by sme chceli porovnať výstavbu 40 rokov éry socializmu a „40 rokov po roku 1989“ - máme čo robiť zostávajúcich 14 rokov, aby sme to aspoň dobehli.

Avšak táto výstavba mala aj rôzne negatíva. Spomeňme aspoň jedno. Náhrada kvalitných stavebných materiálov z hľadiska tepelnoizolačných vlastností, či hygienických (radiácia...) za menej kvalitné. Nepálená či pálená hlina (tehly), drevo za škvarobetón, betón či železobetón.

Možno, keby na dedinách vtedy zostalo viac dreveníc, či pôvodných domov, možno by sme mali aj predpoklady na vyšší turistický ruch. (To je ala úvaha, keby, keby...)

S tymíto negatívami, by sme mali viacej zabojovať aj v súčasnosti. V bytovej výstavbe sú už viacej preferované materiály ako tehla, či drevo, ale v občianskej vybavenosti naopak používame čím ďalej tým viac oceľové konštrukcie, betón, sklo.

Veľké obchodné centrá, postavené z oceľových konštrukcii a značne presklenné, sú značne energetický náročné aj v zime (kúrenie) a aj v lete (klimatizácia). Nehovoriac už o ďalších rizikách aj v súčasnosti aktuálnych ako riziko teroristického útoku, či len pomätenia zmyslov nejakého psychopata, či priemyselnej havárie, a to z dôvodu vysokej koncentrácie ľudí.    

TOPlist